Lekcja obowiązkowa

Wskazówka do pracy: najpierw przewiń całą stronę, żeby się zorientować, jakie elementy zawiera, a dopiero potem zacznij pracować.

W czasie trwania lekcji – w środy o godz. 12.45 – odpowiem na Twoje pytania na bieżąco (możesz skorzystać z poczty elektronicznej, Facebooka, Messengera lub wpisać komentarz pod lekcją).

Możesz się ze mną skontaktować także w innym terminie – odpowiem najszybciej, jak to będzie możliwe.

Temat: Podstawy pracy z arkuszem kalkulacyjnym – ćwiczenia.


W niższych klasach poznałaś/poznałeś arkusze kalkulacyjne Excel (z pakietu Microsoft Office) i Calc (z pakietu Apache OpenOffice).

Dzisiejsze ćwiczenia możesz wykonać w dowolnym z nich.


Przypominam, że cały pakiet Apache OpenOffice jest darmowy i możesz go pobrać ze strony www.openoffice.org/pl/download/ (kliknij).

Zainstaluj pakiet Apache OpenOffice nawet jeśli dzisiejsze ćwiczenia wykonasz w programie Excel – przyda Ci się w przyszłości (jeżeli nadal będziemy pracować zdalnie) 🙂


Przejdź na stronę epodreczniki.pl (kliknij)

Zaloguj się z użyciem swojego loginu i hasła (początkowe dane otrzymałaś/otrzymałeś od swojej wychowawczyni).

Przejdź do udostępnionych materiałów, klikając kolejno na:

…ikonę folderu…
…a następnie zakładkę.

Odszukaj materiał zatytułowany Projektowanie arkuszy kalkulacyjnych z uwzględnieniem adresowania względnego, bezwzględnego i mieszanego – przeczytaj informacje wstępne, a następnie zapoznaj się z działem opatrzonym nagłówkiem Adresowanie względne.

  • Wykonaj ćwiczenie 1 jeśli chcesz otrzymać co najwyżej ocenę dobrą (jeśli wykonasz je poprawnie)
  • Wykonaj ćwiczenia 1 i 2 jeśli chcesz otrzymać co najwyżej ocenę bardzo dobrą (jeśli oba ćwiczenia wykonasz poprawnie)
  • Wykonaj ćwiczenia 1, 2 i 3 jeśli chcesz otrzymać ocenę celującą (jeśli wszystkie ćwiczenia wykonasz poprawnie)

Podpowiedzi

1.

Kiedy otwierasz program Excel lub Calc, to masz od razu otwarte 3 arkusze do pracy, między którymi możesz się przełączać, więc wszystkie prace możesz zapisać w jednym pliku.

Lewy dolny róg okna programu Calc

2.

Kopiowanie formuły – o jakim mowa w ćwiczeniach z serwisu epodreczniki.pl – polega, na tym, że wpisujemy do komórki formułę, zatwierdzamy (czyli wciskamy klawisz ENTER), ponownie klikamy (tylko raz!) komórkę, której zawartość chcemy skopiować, łapiemy myszką za wyróżniony wierzchołek obramowania i przeciągamy nad komórkami, do których chcemy skopiować formułę.

 

Wyróżniony wierzchołek obramowania aktywnej komórki

Plik zawierający wykonane ćwiczenia wyślij do mnie mejlem na adres: info.tyka@gmail.com przed kolejną lekcją informatyki (najpóźniej: 14.04.2020).

W temacie wiadomości wpisz: 8 adresowanie względne.


Jeśli strona epodreczniki.pl będzie się zawieszać (co, niestety, czasem ma miejsce rano) – zapoznaj się z udostępnionym materiałem bez logowania (kliknij).


Powodzenia 🙂