Lekcja obowiązkowa
Wskazówka do pracy: najpierw przewiń całą stronę, żeby się zorientować, jakie elementy zawiera, a dopiero potem zacznij pracować.
Przypominam, że spotykamy się w grupie na Messengerze wtedy, kiedy mamy w planie lekcję informatyki (w piątki o godz. 9.50).
Jeśli z jakichś powodów nie uda Ci się wtedy połączyć z Internetem, to zrealizuj tę lekcję o innej porze.
Temat: Lekcje w sieci – nauka z komputerem oraz przesyłanie i udostępnianie plików
Potrafisz już wysyłać pliki z wykorzystaniem swojej poczty elektronicznej i przeglądarki internetowej.
W swoim podręczniku (Lekcja 23. Wysyłać czy udostępniać) znajdziesz instrukcję postępowania dotyczącą korzystania z poczty w serwisie Outlook.com (jeśli chcesz, możesz założyć konto pocztowe w tym serwisie).
W tej lekcji – pod nagłówkiem UDOSTĘPNIANIE I PRZESYŁANIE DUŻYCH PLIKÓW znajdziesz następującą informację:
Serwery obsługujące pocztę elektroniczną stosują pewne ograniczenia dotyczące załączników do wiadomości e-mail – zarówno jeśli chodzi o łączną objętość załączników, jak i liczbę załączonych plików. Nawet jeśli usługodawca daje dużą swobodę co do ogólnej objętości i liczby załączanych plików, może się okazać, że usługodawca odbiorcy znacznie ogranicza tę możliwość.
Oczywiście, możesz wysłać do odbiorcy serię wiadomości, do których będziesz dołączać kolejne załączniki, ale nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ powoduje ono przeładowanie skrzynki odbiorczej adresata oraz spowolnienie przepływu danych przez sieć.
Co w takim razie można zrobić?
W internecie istnieje wiele serwerów umożliwiających przesyłanie dużej liczby plików o dużej objętości, a wśród nich WeTransfer.
Zapoznaj się z instrukcją dotyczącą korzystania z serwisu WeTransfer, a następnie przejdź na stronę wetransfer.com (kliknij) i – korzystając z tego serwisu – prześlij do mnie dowolny plik ze swojego komputera (możesz np. zrobić zrzut ekranu i wysłać…).
Mój adres e-mail: info.tyka@gmail.com.
Odszukaj w swoim podręczniku lekcję 24. Pomoc z angielskiego – zapoznaj się z informacjami na temat serwisu Free Rice – zwróć uwagę na ten fragment:
Serwis prowadzony jest przez Światowy Program Żywnościowy ONZ (World Food Program – WFP). Jak możesz przeczytać w umieszczonych z prawej strony okna zasadach gry, po udzieleniu poprawnej odpowiedzi przekazywanych jest 10 ziaren ryżu na rzecz walki z głodem.
Spróbuj odpowiedzieć chociaż na kilka pytań…(kliknij)
Pod nagłówkiem AUTOMATYCZNY TŁUMACZ znajdziesz informacje o serwisie translate.google.com (kliknij) – bezpłatnej usłudze Google, która szybko przetłumaczy słowa, wyrażenia i strony internetowe z polskiego na ponad 100 innych języków i odwrotnie.
Odszukaj w swoim podręczniku lekcję 25. Akademia matematyki – zapoznaj się z informacjami na temat serwisu Khan Academy (kliknij)
Jeśli znasz inne serwisy edukacyjne – opowiedz o nich koleżankom i kolegom.
Samodzielna praca po lekcji – dla chętnych
Załóż konto w serwisie Khan Academy i sprawdź, czy znajdziesz informacje z zakresu swojego ulubionego przedmiotu szkolnego.