Lekcja obowiązkowa
Wskazówka do pracy: najpierw przewiń całą stronę, żeby się zorientować, jakie elementy zawiera, a dopiero potem zacznij pracować.
Przypominam, że spotykamy się w grupie na Messengerze wtedy, kiedy mamy w planie lekcję informatyki (w środy o godz. 12.45).
Jeśli z jakichś powodów nie uda Ci się wtedy połączyć z Internetem, to zrealizuj tę lekcję o innej porze.
Temat: Twój cyfrowy ślad
Wkrótce wakacje. Postaraj się je spędzić aktywnie, a jeśli będziesz korzystać z Internetu – zadbaj o swoje bezpieczeństwo.
W ciągu całej Twojej dotychczasowej edukacji poznałaś/poznałeś wiele zasad dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu – nie zapominaj o nich w wakacje! 🙂
CYFROWY ŚLAD (digital footprint) to zapis lub ślad pozostawiony przez nas w trakcie różnych czynności wykonywanych online, takich jak interakcje w mediach społecznościowych, informacje na twojej prywatnej stronie internetowej lub blogu, historia przeglądania, twoje subskrypcje online, wszelkie galerie zdjęć i filmy udostępniane przez Ciebie – wszystko, co można prześledzić jako twoje działania w Internecie.

Zapoznaj się z materiałem w serwisie epodreczniki.pl (kliknij).
Pamiętaj:

Oczywiście – Internet to nie tylko zagrożenia 🙂
W czasie wakacji możesz rozwijać swoje zainteresowania z dowolnej dziedziny wiedzy – mnóstwo materiałów znajdziesz właśnie w Internecie.
Polecam Ci materiały dostępne w serwisie Khan Academy (kliknij)

Zobacz ile możesz się dowiedzieć o… Internecie (kliknij)
Jeżeli swoimi wakacyjnymi wrażeniami zechcesz się podzielić z innymi np. za pośrednictwem portali społecznościowych – pamiętaj o jednej podstawowej zasadzie: pomyśl, zanim wrzucisz.
Szanuj siebie i nie obrażaj innych internautów.
BĄDŹ ODPOWIEDZIALNYM CYFROWYM OBYWATELEM:
- Kiedy publikujesz coś, pomyśl o tym: czy kogoś obrażam? Czy są inne sposoby wyrażenia mojej opinii? Kieruj się takimi samymi zasadami etycznymi jak w relacjach offline.
- Zamieszczając zdjęcie, zastanów się nad tym! Czy to jest właściwe? Czy to może zaszkodzić mnie, mojej reputacji, a może komuś innemu?
- Kiedy coś udostępniasz, spróbuj zweryfikować źródło informacji, ponieważ zdarzają się fałszywe wiadomości.
- Zrozum, że kiedy wysyłasz coś online, może to pozostać w Internecie na zawsze.
Jeśli masz jakieś pytania – napisz do mnie na adres info.tyka@gmail.com, skontaktuj się za pośrednictwem Messengera albo napisz komentarz pod tą lekcją.
Powodzenia! 🙂